Elektronika i gadżety

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji matrycy w telewizorach LED

Aby wybrać wysokiej jakości telewizor LED Manta warto zwrócić uwagę nie tylko na format ekranu i rozdzielczość, ale również na wiele innych kluczowych elementów. Dzięki naszemu poradnikowi dowiedzą się Państwo, które elementy są naprawdę warte uwagi.

Częstotliwość odświeżania

Jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżania, to najprościej rzecz mówiąc jest to parametr, który informuje nas jak często jest odświeżany ekran. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim podczas oglądania bardzo dynamicznych scen. Częstotliwość odświeżania jest jednym z najważniejszych parametrów także dla graczy. Przy słabej częstotliwości niestety obraz staje się nieostry. W telewizorach LED standardem jest odświeżanie na poziomie 100 Hz. Osoby, które chcą postawić jednak na ekrany 4K, powinny rozejrzeć się za telewizorami z odświeżaniem na poziomie 240 Hz.

Czas reakcji matrycy

Kolejnym ważnym parametrem jest czas reakcji matrycy. Jeżeli czas reakcji matrycy będzie za długi, to niestety pojawi się nieprzyjemne dla oka smużenie. Problemem może okazać się również rozmycie konturów zwłaszcza, podczas dynamicznych scen. Godne uwagi są telewizory LED z czasem reakcji poniżej 6ms.

Kontrast obrazu

Telewizor LED może mieć kontrast statyczny i dynamiczny. Kontrast w dużym skrócie mówiąc to nic innego jak określenie, ile razy najjaśniejszy piksel na ekranie jest jaśniejszy od najciemniejszego piksela. Dokładnego pomiaru można dokonać jedynie w profesjonalnym laboratorium. Osoby, które nie wiedzą na jaki telewizor postawić powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Możliwość komentowania Częstotliwość odświeżania i czas reakcji matrycy w telewizorach LED została wyłączona